W post-pandemicznej rzeczywistości i przy rozpędzonej inflacji nasze “zaskórniaki” z dnia na dzień tracą na wartości. Zatem w co inwestować oszczędności? Gdzie lokować pieniądze? Kryptowaluty, akcje, nieruchomości, a może własny biznes? Niekoniecznie. Okazuje się, że inwestycją z bardzo wysoką i pewną stopą zwrotu może być… fotowoltaika! Dlaczego?

Boom na fotowoltaikę dopiero się zaczyna

Ostatnie lata były bardzo dobre dla branży OZE i fotowoltaiki. Licząc rok do roku, liczba prosumentów zwiększyła się w 2019 roku trzykrotnie w porównaniu do 2018 roku. Nie inaczej było w 2020. Pełna moc polskich ogniw fotowoltaicznych w grudniu 2020 roku wyniosła 3960 MW – o 259% więcej niż w grudniu 2019. Boom na fotowoltaikę dopiero się zaczyna i nic nie wskazuje na to, aby to tempo wzrostu miało zwolnić.

 

Coraz więcej osób decyduje się na montaż fotowoltaiki jako dobrą inwestycję i dodatkowe źródło oszczędności. Tylko w samym Stilo Energy montujemy ponad 500 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie na terenie całej Polski.

Fotowoltaika to szybki i pewny zwrot z inwestycji

Skąd tak duże zainteresowanie inwestycją w fotowoltaikę? Własna instalacja fotowoltaiczna w domu lub w firmie to pewna i szybka stopa zwrotu z inwestycji. Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na start wraca do Twojej kieszeni nawet w ciągu 6 lat. Następnie przez kolejnych kilka dekad oszczędzasz na kosztach energii elektrycznej.

Fotowoltaika to niższe rachunki za prąd przez całe życie

Prąd będzie tylko drożał. W samym tylko 2021 roku podwyżki cen za prąd wyniosły od 5 do 15%. Dzięki fotowoltaice ten problem przestanie Cię dotyczyć.

 

Załóżmy, że w Twoim domu jednorodzinnym rocznie zużywasz ok. 7000 kWh. Ogrzewasz dom w najchłodniejszych okresach w roku, grzejesz wodę i korzystasz z wielu urządzeń elektronicznych. Każda kilowatogodzina kosztuje Cię ok. 70 groszy, doliczając do ceny za 1 kWh wszelkie dodatkowe opłaty. Razem daje to blisko 5 000 PLN rocznie. Mało?

 

Pomnóż to razy 30 lat. 150 000 złotych. I to zapominając o rosnącej inflacji, nie wliczając corocznych podwyżek cen prądu. Uwzględniając te elementy, łącznie to nawet 200 tysięcy. Instalacja fotowoltaiczna, która zapewni Ci dostawy prądu na odpowiednim dla Ciebie poziomie (w tym przypadku 7000 kWh rocznie) będzie kosztować ok. 30 000 PLN po odliczeniu wsparcia finansowego z krajowych i lokalnych dotacji na OZE.

 

Jak widać na powyższym przykładzie, inwestycja w fotowoltaikę ma sens*.

Gwarancja na fotowoltaikę – 25 lat, a nawet dłużej

Ta “gwiazdka” w poprzednim akapicie nie pojawiła się przypadkowo. Warto inwestować w fotowoltaikę, na którą otrzymasz naprawdę długoterminową gwarancję. Im dłuższa gwarancja, tym większa pewność, że Twój dostawca nie wciska Ci bubla.

Dotacje na fotowoltaikę

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej udział prądu produkowanego przez odnawialne źródła energii w Polsce w całym zużyciu powinien stale rosnąć. Z tego powodu uruchomiono mnóstwo programów wsparcia, w ramach których możesz otrzymać dotacje na fotowoltaikę. Jak i gdzie uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych?

 

Chodzi zarówno o ogólnopolskie programy (np. Mój Prąd, Energia Plus, Czyste Powietrze, czy Agroenergia), jak i lokalne systemy dotacji, organizowane przez samorządy. Często to właśnie wybrana przez Ciebie firma fotowoltaiczna załatwia wszelkie formalności za Ciebie lub chociaż pomaga Ci w składaniu wniosków, co znacząco ułatwia całą procedurę. Każde kilka lub kilkanaście tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na OZE to szybszy i większy ROI (ang. return of investment) z inwestycji w fotowoltaikę.

Zmiany prawne – wsparcie dla fotowoltaiki

Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku znacząco ułatwiła życie:

  • przedsiębiorcom (np. nadając status prosumenta firmom, które mogą skorzystać z systemu opustów, podobnie jak użytkownicy indywidualni, czy ujednolicając stawkę VAT na poziomie 8% na instalacje fotowoltaiczne), jak i…
  • osobom fizycznym, które chcą zainwestować w fotowoltaikę (np. pozwalając na montaż instalacji PV do 50 kW bez projektu budowlanego, czy oferując ulgi termomodernizacyjne, dzięki którym można odliczyć do 53 000 PLN kosztów montażu i osprzętu instalacji PV od podstawy podatku dochodowego).

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Wszystko wskazuje na to, że TAK! Rosnące zainteresowanie, wymogi UE, systemy dotacji i wsparcia dla przyszłych prosumentów, ulgi podatkowe, korzystne zmiany prawne, rosnące z roku na rok ceny za prąd… to i wiele więcej sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę naprawdę się opłaca. Nie przegap swojej szansy jako przedsiębiorca lub właściciel domku jednorodzinnego i zainwestuj w OZE!

Inwestycja w fotowoltaikę – z kim warto inwestować?

Jak inwestować swoje pieniądze na kilkadziesiąt lat to z najlepszymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile możesz zyskać na inwestycji w fotowoltaikę, napisz do nas i umów się na niezobowiązującą konsultację z ekspertem Stilo Energy.

 

Na podstawie Twoich dotychczasowych rachunków za prąd i ilości zużywanej energii elektrycznej w skali roku oszacujemy, czy inwestycja w fotowoltaikę w Twoim przypadku na pewno ma sens.