Chcesz zainstalować nowe źródło ciepła w domu i postawić na ekologiczne rozwiązanie? Coraz więcej Polaków odchodzi od tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak piece i kotły. Energia odnawialna cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko ze względu na niskie koszty eksploatacji, ale także przez to, że nie powoduje emisji żadnych szkodliwych substancji i nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Dzięki nim z powodzeniem skutecznie ogrzejesz dom i zapewnisz sobie komfortowe temperatury, nie używając żadnego paliwa, nie wykorzystując kotłów i nie doprowadzając do spalania. Zastosowanie nowoczesnych technologii do ogrzewania domu sprawią, że będzie on też bardziej energooszczędny. To darmowe, ekologiczne ciepło. Sprawdź, jakie są dostępne opcje i co możesz dzięki nim zyskać!

Kolektory słoneczne

Często mylimy je z panelami fotowoltaicznymi, jednak ich zastosowanie jest zupełnie różne. Energia słoneczna to podstawa ich działania, podobnie jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Tu jednak nie produkuje się prądu. Kolektory służą do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Te urządzenia wykazują bardzo wysoką wydajność energetyczną: jedynie 1% energii pozyskiwanej do ich pracy pochodzi z gniazdka. Ogrzany czynnik roboczy w kolektorach oddaje swoje ciepło zbiornikowi wody. To niezwykle prosty, a przy tym bardzo skuteczny mechanizm działania.

By sprawność była wystarczająco wysoka, kolektory należy umieścić minimum trzy metry nad powierzchnią gruntu. Mogą one również – po podłączeniu do centralnego ogrzewania – wspomagać inne źródła ciepła, wykorzystane w budynku. Są całkowicie bezobsługowe i bardzo żywotne – działają nawet przez 25 lat.

Pompa ciepła

Pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością z roku na rok – są instalowane już w co siódmym nowo wybudowanym domu. Wykorzystują odnawialne źródła energii – czyli temperaturę wody, powietrza lub gruntu. Koszty ogrzewania drastycznie spadają szczególnie w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami takimi jak węgiel. Ich użytkowanie jest również tańsze niż ogrzewanie gazem. Między źródłem ciepła a instalacją grzewczą w domu krąży nieustannie czynnik roboczy, który najpierw przejmuje energię cieplną źródła, następnie trafia do sprężarki, gdzie temperatura wzrasta, a później w skraplaczu oddaje ją instalacji.

Skuteczność pompy ciepła w porównaniu do standardowych kotłów i pieców jest równie satysfakcjonująca – świetnie zapewniają komfort cieplny. Szczególnie zachęca się do zastosowania ogrzewania podłogowego, które jest bardziej wydajne przez to, że ciepłe powietrze nie ucieka pod sufit. Jedyny koszt eksploatacji tych urządzeń to napędzanie sprężarki prądem. Jednakże tylko 25% energii oddanej instalacji przez pompę ciepła pochodzi z prądu, pozostałe 75% natomiast – z dolnego źródła. Zakup i montaż pompy zwraca się w ciągu kilku lat, najczęściej od 5 do 7. Wynika to z bardzo wysokich oszczędności w skali roku. Pompa służy zarówno do ogrzewania domu, jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Rekuperacja

Świetnie sprawdza się jako dodatkowe ogrzewanie w nieruchomości. Standardowa wentylacja po prostu wymienia powietrze. W tym wypadku mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – nieświeże, ale ogrzane powietrze (np. z kuchni czy łazienki) oddaje swoją temperaturę świeżemu i chłodnemu (przeznaczonemu np. do salonu czy sypialni). Strumienie się nie łączą – chodzi tu tylko o przekazanie ciepła. Ponadto powietrze z zewnątrz jest filtrowane, co ma szczególne znaczenie dla alergików i astmatyków. Rekuperacja zapobiega powstawaniu wilgoci. Taką instalację można umieścić zarówno w istniejącym budynku, jak i zamontować na etapie prac budowlanych. Rekuperacja pozwala obniżyć wydatki na ogrzewanie o od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu procent! Im wyższa moc, tym większe oszczędności, dlatego warto wybrać bardziej wydajny rekuperator.

Nowoczesne systemu grzewcze dla Twojego domu – Boniterm

Jeśli nie wiesz, które źródło ciepła będzie najlepsze w Twoim wypadku, skontaktuj się z nami! Spośród licznych dostępnych rozwiązań wybierzemy to, które sprawdzi się najlepiej i które odpowiada Twoim preferencjom. Proponujemy Ci urządzenia wysokiej klasy, o których niezawodności mieliśmy okazję się przekonać. Z pomocą naszej firmy będziesz mógł skutecznie i ekologiczne ogrzać swój dom i wodę użytkową, ponosząc zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku standardowych źródeł ciepła. Oferujemy Ci również usługi związane z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Wejdź na naszą stronę i sprawdź szczegóły. Wybierz Boniterm!