Montaż instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak ten sposób produkcji energii elektrycznej jest przeznaczony nie tylko dla użytkowników indywidualnych. Równie korzystnym rozwiązaniem jest fotowoltaika dla rolnika. Dowiedz się, czy rolnik może być prosumentem i jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w OZE dla gospodarstwa.
Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika jest technologią produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. W wyniku padania słońca na panele fotowoltaiczne powstaje prąd stały, który później jest przetwarzany przez falownik w prąd zmienny o parametrach zbieżnych z tymi, które ma energia z ZE. Elektryczność wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystana do zasilenia wszelkich urządzeń działających na prąd w gospodarstwie rolnym.
Instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstwa rolnego – na jakich zasadach?
Po nowelizacji ustawy o OZE, która nastąpiła kilka lat temu, zmieniła się definicja prosumenta. O ile do niedawna mogła nią zostać tylko osoba prywatna, o tyle teraz kluczowym kryterium jest moc, jaką osiągają panele fotowoltaiczne. Jeżeli moc instalacji wynosi do 50 kWh, a prąd jest wykorzystywany głównie na potrzeby własne (domu lub gospodarstwa), właściciel przydomowej elektrowni słonecznej jest uznawany za prosumenta.
Dla gospodarstw rolnych, które wpisują się w tę kategorię, jest to bardzo duża korzyść. Mogą one korzystać z rozliczania prądu na zasadach net-meteringu. To oznacza, że nadwyżki wyprodukowane z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych trafią do magazynu w sieci energetycznej i będzie je można odebrać. – Za każdą przesłaną do sieci 1 kWh rolnik będący prosumentem może uzyskać 0,7 lub 0,8 kWh zwrotu w ciągu roku rozliczeniowego – wyjaśnia ekspert z firmy FlexiPower, której specjalnością są instalacje fotowoltaiczne i inne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. – Wielkość zwrotu jest uzależniona od mocy instalacji. Gdy nie przekracza 10 kWp, rolnik otrzyma 80% zwrotu energii. Kiedy zaś mieści się w przedziale 10-50 kWp, prosument odzyska 70% przesłanego prądu – dodaje.
A co w przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kWp? One nie są już objęte zasadami net-meteringu i są definiowane jako farmy fotowoltaiczne. W ich przypadku rozliczanie nadwyżek prądu jest prowadzone na innych zasadach, jednak nadal są one opłacalne.
Jaka obniżka rachunków za prąd jest możliwa?
Montaż systemu PV jest bardzo korzystny dla rolników, ponieważ pozwala ograniczyć wysokość rachunków za energię elektryczną nawet o 90%. Dlatego nawet jeżeli początkowa inwestycja wydaje się wysoka, to wydatek zwraca się w ciągu kilku lat. Trzeba przy tym pamiętać, że czas „życia” instalacji fotowoltaicznych jest szacowany na ok. 25-30 lat przy wysokiej sprawności paneli. Rolników, którzy zdecydują się na inwestycję, czeka więc czysty zysk.
Jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie paneli fotowoltaicznych?
Właściciele gospodarstwa rolnego mają szerokie możliwości rozmieszczenia paneli PV. Mogą one trafić zarówno na dach domu mieszkalnego, jak i na budynki gospodarcze. Ponadto do ich montażu można wykorzystać nieużytki – na farmę można przeznaczyć ziemię klasy IV lub słabszej lub, w przypadku mniejszych mocy, pastwiska.
Ulga w podatku rolnym i inne dofinansowania
Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym – jako że jest to rozwiązanie ekologiczne – daje również możliwość skorzystania z szeregu ulg oraz dofinansowań.
Sam montaż systemu PV może być dofinansowany m.in. z programu Czyste Powietrze, samorządowych programów wspierających OZE czy Wojewódzkich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodatkowo czeka możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej od należnego podatku rolnego w wysokości 25% udokumentowanych nakładów poniesionych na instalację paneli fotowoltaicznych.
Podsumowując, fotowoltaika dla rolników to prosty sposób na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstwa na lata. Warto przyjrzeć się bliżej tej technologii i zainwestować w oszczędności na lata.