Automatyzacja procesów rolniczych przyczynia się do stale rosnących rachunków za energię. Coraz częstszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest więc inwestycja w fotowoltaikę. Każde gospodarstwo rolnicze opiera się na świadomości, jak istotna jest energia słoneczna, oraz jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Sprawdź więc jakie korzyści niesie za sobą tego typu inwestycja.

Powody, dla których warto inwestować w fotowoltaikę dla rolnictwa

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się gałęzią energetyki. Przekonaj się, dlaczego warto rozważyć montaż takiej instalacji.

  • Niższe koszty prowadzenia gospodarstwa.

Fotowoltaika jest inwestycją w darmową energię. Warto mieć na uwadze fakt, że gospodarstwo rolnicze ma większe zapotrzebowanie na prąd, niż przeciętna 4-osobowa rodzina. W związku z tym inwestycja zwróci się w szybszym czasie. Fotowoltaika pozwoli Ci obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa, a co za tym idzie- zwiększyć zyski. Dzięki energii słonecznej będziesz mógł wykorzystywać nowe maszyny, bez obaw o zbyt wysokie rachunki.

  • Niezależność względem stale wzrastających cen za energię.

Ceny za prąd stale rosną, w związku z tym fotowoltaika pozwoli zyskać pewną niezależność. Szacuje się, że do 2030 roku ceny za energię wzrosną nawet o 40% względem aktualnych. Zainwestuj w energie słoneczną już dziś.

  • Wykorzystanie nieużywanych powierzchni.

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj na dachach, czyli powierzchniach nieużywanych. Ponadto, można wykorzystać także grunty, które nie służą uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Dzięki tym rozwiązaniom możesz mieć pewność, że odpowiednio zagospodarujesz 100% powierzchni swojego gospodarstwa.

  • Dodatkowe korzyści dzięki nadwyżkom.

Oddawanie nadprodukcji prądu do sieci publicznej umożliwia Ci odebranie 80% nadwyżki. Dzięki temu procesowi możesz cieszyć się energią słoneczną przez cały rok.

  • Unikniesz przerw w dostarczaniu prądu.

Jako przedsiębiorca zapewne chcesz mieć pewność, że nic nie pokrzyżuje twoich codziennych planów. Jedną z przeszkód na twojej drodze może być przerwa w dostarczaniu prądu, przez którą nie będziesz mógł wykorzystać  wielu urządzeń. Dzięki fotowoltaice możesz zażegnać ten problem. Zadbaj o ciągłość twojej pracy.

  • Nie przyczyniasz się do degradacji środowiska.

Praca w rolnictwie uświadamia, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą. Słońce jest źródłem energii, które nie przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń powietrza, gleby czy tworzenia hałasu. Te cechy mogą wpłynąć na jakość wytwarzanych przez Ciebie produktów, a także na poprawę twojego wizerunku w oczach klientów.

  • Twoje gospodarstwo urośnie rangą.

Przedsiębiorstwa, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań i idą z duchem czasu uważane są za bardziej prestiżowe. Świadomość ekologiczna obywateli nieustannie wzrasta, więc być może dzięki tej inwestycji pozyskasz nowych klientów.

Nie zapominaj o dotacji

Będąc rolnikiem masz możliwość skorzystania z dotacji. Pierwszym programem jest Agroenergia. Mogą w nim wziąć udział rolnicy indywidualni, których powierzchnia rolna wynosi nie więcej niż 300 ha. Kolejnym warunkiem jaki musi spełnić kandydat, jest konieczność mieszkania od co najmniej 5 lat w gminie, na terenie której jest jeden z obiektów, gdzie instalowana będzie fotowoltaika. Wysokość dofinansowania może wynosić nawet do 40% całkowitych kosztów instalacji.
Przedsiębiorca nie biorący udziału w programie Agroenergia skorzystać może z ulgi podatkowej. Obowiązuje ona na zakup urządzeń oraz instalacji, które wytwarzają prąd z odnawialnych źródeł- czyli między innymi fotowoltaiki. Ulga ta wynosi 25% poniesionych kosztów.

Fotowoltaika jest niezwykle opłacalną inwestycją. Otrzymując dotacje bądź ulgi podatkowe już w bardzo krótkim czasie możesz cieszyć się darmową energią, a co za tym idzie, wyższymi zyskami.