Z łatwością zauważyć można, że fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się dziedziną energetyki. Ilość montowanych paneli rośnie w błyskawicznym tempie. Portal Subiektywnie o Finansach przedstawił statystyki, które informują, że w przeciągu ubiegłego roku w Polsce przybyło ponad 100 000 instalacji fotowoltaicznych. Niewątpliwie jest to bardzo opłacalna inwestycja. Sprawdź, czym jest fotowoltaika, i ile możesz dzięki niej zaoszczędzić.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną.  Zjawisko fotowoltaiczne wykorzystywane jest już od XIX wieku. Efekt ten został odkryty w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela.
Aby pozyskać energię elektryczną, niezbędne jest posiadanie specjalnej instalacji. Do jej podstawowych elementów należą:

  • panele fotowoltaiczne, które montowane są na dachach bądź przy gruncie,
  • falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny (znajdujący się następnie w naszych gniazdkach),
  • zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które zapewniają bezpieczeństwo instalacji,
  • liczniki,
  • system montażowy, do którego mocuje się panele.

Fotowoltaika to energetyczne rozwiązanie, które nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla naszej planety. Masz dość zjawiska smogu? Postaw na odnawialne źródła energii.

Ekologiczne źródło energii

Oprócz korzyści  finansowych, fotowoltaika niesie za sobą także pozytywne korzyści ekologiczne.  Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem- korzystając z tego systemu nie musisz obawiać się wytwarzania szkodliwych związków czy gazów cieplarnianych. Ogromnym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego są także odpady. Energia płynąca ze słońca ich nie wytwarza. To kolejny z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po instalację fotowoltaiczną. Warto pamiętać także, że panele fotowoltaiczne nie wytwarzają dźwięku, w przeciwieństwie do na przykład elektrowni cieplnych. Hałas wpływa negatywnie na nasze zdrowie i środowisko naturalne, dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po energię słoneczną. Najczęstszym powodem, dla którego montowane są panele, jest oczywiście aspekt finansowy. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić decydując się na tę inwestycję.

Oszczędność pieniędzy na wyciągnięcie ręki

Fundacja BOŚ postanowiła przeliczyć finansowe korzyści płynące z fotowoltaicznej inwestycji. Gospodarstwo, które stało się obiektem obliczeń to dom z instalacją 5 kW. W wyliczeniach założono, że dom zamieszkują 4 osoby, a cała energia zużywana jest na bieżąco. Przyjęto, że zużycie energii utrzymuje się na poziomie 5 000 kWh każdego roku, a cena  1 kWh wynosi 0,55 zł. Instalacja 5 kW produkuje rocznie około 4 500 kWh. W związku z tym instalacja pokryje około 90% zapotrzebowania rodziny na prąd.
Za pomocą prostego obliczenia matematycznego można dowiedzieć się, że w ciągu roku ta rodzina wydaje 2 475 złotych na energię.  Z instalacją fotowoltaiczną zapłaci ona jedynie 10% tej kwoty, czyli około 250 złotych.

Kiedy zwróci się twoja inwestycja?

Fotowoltaiczna inwestycja zwraca się już po kilku latach. Szybkość zwrotu inwestycji zależy od wielu czynników, takich jak:

  • nasłonecznienie,
  • ilość sprzedawanej nadwyżki,
  • zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie,
  • kąt nachylenia i powierzchnia dachu.

Przyjmując, że instalacja o mocy 5 kWp może dostarczyć około 4 500 kWh, a za jeden 1 kWh płacimy średnio 0,55zł, to instalacja za około 25 000 zł pozwoli nam oszczędzać około 2 500 zł rocznie. Instalacja więc zwróci się w przeciągu 10 lat. Warto pamiętać, że im wyższe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię, tym szybciej zwróci się nasza inwestycja. Dzięki oferowanym dofinansowaniom czas ten skróci się o parę lat.  Sprawdź, o jakie dotacje możesz się starać.

Nie zapominaj o dofinansowaniu

W 2019 roku premier Morawiecki zapowiedział program „Mój Prąd”. Polega on na dotacji w wysokości do 5 tysięcy złotych do  instalacji o maksymalnej  wielkości 10 kWp. Celem akcji jest powstanie około 200 000 nowych instalacji, co z kolei przełoży się na redukcje dwutlenku węgla na poziomie 600-800 tys. ton.  Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Z otrzymanym dofinansowaniem twoja inwestycja fotowoltaiczna zwróci się już po około 6-7 latach. Przyjmuje się, że żywotność instalacji wynosi 25-30 lat. Okazuje się więc, że przez około 20 lat możesz cieszyć się darmową energią.
Innym programem działającym w Polsce jest „Czyste Powietrze”. Wnioski w ramach tego projektu składać można aż do 2027 roku. „Czyste Powietrze” polega na otrzymaniu świadczenia w formie pożyczki, którą spłacić należy do 15 lat.
Działające w Polsce dofinansowania sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna jest na wyciągnięcie twojej dłoni. Inwestycje w to źródło energii  to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludności.