Od czego zacząć jeśli przyszła nam do głowy możliwość oszczędzania dzięki panelom fotowoltaicznym? Coraz więcej ludzi wybiera rozwiązania ekologiczne, a jeśli dzięki nim jeszcze można nie płacić za energię elektryczną, to już w ogóle rozwiązanie na medal.

  1. Analizowanie rachunków za energię
  2. Oszczędności
  3. Ekologia
  4. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Analizowanie rachunków za energię

Od sprawdzenia rachunków powinniśmy zacząć, musimy sprawdzić ile zużywamy prądu i tym samym, w jakiej wysokości płacimy rachunki. Słusznie obawiamy się, że energia zdrożeje, a już teraz kwoty na rachunkach są duże. Większość urządzeń, jakie mamy w domach funkcjonuje dzięki energii elektrycznej. Jeśli stwierdzimy, że rachunki za energię nam ciążą, jest to pierwszy krok by zacząć szukać firmy, która może nam zaproponować instalacje fotowoltaiczne.

Oszczędności

Jeden z aspektów, który najczęściej bierzemy pod uwagę, to oszczędności, jakie z takiej instalacji mogą wyniknąć. Na przykładzie modułów fotowoltaicznych firmy SolarX zwrot z inwestycji zajmie nam pomiędzy 6 a 10 lat. Biorąc pod uwagę podwyżki, które rząd już zapowiedział, okres ten z pewnością znacznie się skróci. Skoro i tak płacimy za zużycie energii, czy nie lepiej te pieniądze zainwestować w moduły fotowoltaiczne, które wytworzą energię dla naszego domostwa? Jakie oszczędności możemy mieć, zależy od wysokości rachunków oraz od instalacji, jaką u siebie zamontujemy. Dodajmy do tego jeszcze aspekt ekologiczny, dzięki takim rozwiązaniom chronimy już i tak bardzo nadwyrężoną planetę.

Ekologia

Ogniwa fotowoltaiczne mogą przez bardzo długi czas produkować energię ze słońca, a instalacja nie emituje CO2 ani gazów cieplarnianych, nie wytwarza też infradźwięków. Fotowoltaika jest przyjazna środowisku oraz człowiekowi. Urządzenia, jakie montujemy w domu są praktycznie bezawaryjne, a ich obsługa intuicyjna i prosta.

Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Polska ma bardzo dogodną geolokalizację dla instalacji fotowoltaiki. Dobór mocy najlepiej ustalić ze specjalistą w tej dziedzinie, na przykład z firmy SolarX. Moc instalacji prosumenta powinna być dobrana do rocznego zużycia energii elektrycznej. Zatem znów wróćmy na chwilę do rachunków za energię, na każdym rachunku znajduje się informacja rocznego zużycia prądu. Możemy więc przyjąć, że taka moc instalacji będzie nam potrzebna. Chyba, że zamierzamy jeszcze jakieś urządzenia wprowadzić. Nie ma jednak sensu przewymiarować instalacji więcej niż o 20%.

Dokładna analiza pomiarów wykonana przez profesjonalistów, pozwoli przygotować projekt instalacji dostosowany do warunków oraz potrzeb panujących w domu. Patrząc po szybkim przyroście instalacji fotowoltaicznych w Polsce, jak i w Europie spokojnie można stwierdzić, że wybierając fotowoltaikę idziemy w dobrym kierunku.