Udowodniono, że bardzo duży wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych ma ich świadoma pielęgnacja. Zalegający kurz, liście, dym sąsiada czy odchody ptaków w znacznym stopniu obniżają korzyści płynące  ze słonecznej energii. Przekonaj się, jak dbać o swoje panele, a także dlaczego warto to robić. Dbałość o instalację w znacznym stopniu poprawi jej żywotność. 

Jak świadomie dbać o panele fotowoltaiczne?

  • Oczywiście najprostszym sposobem na utrzymanie w czystości twoich paneli, jest zlecenie pielęgnacji specjalistom. Fachowcy, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem i środkami czystości, z łatwością przywrócą instalację do dawnej świetności. 
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne działanie, warto zaopatrzyć się w płyn do mycia szyb, oraz wodę. Używanie silnych detergentów nie jest dobrym pomysłem. Twoim podstawowym narzędziem powinna być miękka gąbka. Szorstkie narzędzia mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. 
  • Nie używaj wody z kranu. Ta może pozostawiać osad z kamienia na powierzchni paneli. Znacznie lepszym wyborem będzie woda destylowana. 
  • Możesz także skorzystać z produktów, które oferuje sam producent paneli. 
  • Pamiętaj, żeby zadbać o czyszczenie paneli przynajmniej raz w roku. Najlepszą porą na to jest wiosna. Możesz usunąć zacieki, i przygotować swoje panele na sezon letni. 
  • Dobierz także odpowiednią porę dnia. Najlepszym czasem na fotowoltaiczne porządki będzie poranek. W nocy panele zdążą się wychłodzić, dzięki czemu unikniesz szoku termicznego. Nie można czyścić nagrzanych paneli.
  • Dbając o czystość swoich paneli nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Nie posiadając stabilnego sprzętu i umiejętności, lepiej poprosić o pomoc fachowców. Pamiętaj także, aby pod żadnym pozorem nie chodzić po modułach. 
  • Deszcz bardzo dobrze dba o panele. Jeśli więc monitorujesz pogodę, może okazać się, że wyręczy Cię ona w tym obowiązku. 

Dlaczego warto dbać o czystość twoich paneli?

Dzięki utrzymaniu paneli fotowoltaicznych w czystości, możesz w znacznym stopniu zwiększyć ich wydajność. Szacuje się, że zyskać możesz nawet do 10 % ich możliwości.
Ponadto różne odpady czy liście mogą wpływać na uszkodzenia instalacji. Dbając o czystość paneli przedłużasz ich żywotność.
Oczywistym jest także, że dom wygląda znacznie lepiej, kiedy panele utrzymane są w porządku. Pozostałości śmieci, liści czy piasku skutecznie zaburzają poczucie estetyki. 

Jeśli przez długie lata chcesz cieszyć się energią słoneczną, dbaj regularnie o swoje panele. Utrzymanie ich w czystości pomoże Ci cieszyć się większymi zyskami finansowymi.