Energia pochodząca ze słońca cieszy się coraz większym zainteresowaniem- zarówno w Polsce, jak i na świecie. Korzyści płynące  z inwestycji w fotowoltaikę czerpać można niezależnie od pory roku. Chciałbyś rozpocząć swoją oszczędnościową przygodę? Nie do końca wiesz, czym kierować się podczas wyboru firmy fotowoltaicznej? Przedstawiamy więc garść słonecznych porad.

Odrobina teorii

Planując rozpoczęcie swojej przygody z fotowoltaiką warto wiedzieć, co charakteryzuje tę gałąź energetyki. Fotowoltaika jest przetwarzaniem światła słonecznego w prąd elektryczny. Proces ten odbywa się przy pomocy specjalnych paneli. Inwestycja w ten rodzaj energii przynosi ogromne korzyści finansowe. Ponadto pozyskiwanie prądu ze słońca jest ekologiczne- nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Zacznij od analizy rachunków za prąd

Wielkość twojej instalacji fotowoltaicznej zależna jest przede wszystkim od zapotrzebowania twojego gospodarstwa na prąd. Przeciętny dom jednorodzinny zużywa około 4000-5000 kWh rocznie. Pamiętaj, aby zsumować swoje rachunki z całego roku.
Jeżeli średnie zapotrzebowanie twojej rodziny wynosi na przykład 5 000 kWh, wówczas warto zainwestować w instalację o mocy 5 kW. Twoje szacunki dadzą Ci orientacyjny pogląd na sytuację- właściwe wyliczenia wykona wynajęta przez Ciebie firma.

Sprawdź możliwości swojego dachu

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na możliwości twoich paneli fotowoltaicznych, jest ułożenie dachu. Najkorzystniejsza sytuacja występuje wtedy, gdy panele można skierować w kierunku południowym pod kątem 30-45 stopni. Standardowa instalacja składająca się z 9 paneli zajmuje powierzchnię około 15 m2. Weź pod uwagę te warunki, jeśli jesteś na etapie budowy domu bądź biura, a w przyszłości chciałbyś zainwestować w fotowoltaikę. Pamiętaj także, że panele zamontować można również przy gruncie. Zaobserwuj miejsce, na którym chcesz zamieścić instalację- im mniej cienia z drzew czy innych budynków, tym lepiej.

Znajdź kompetentną firmę

Aktualny rynek obfituje w przedsiębiorstwa zajmujące się fotowoltaiką, dlatego znalezienie firmy nie powinno być nie lada wyzwaniem. Pomocnym narzędziem będzie oczywiście wyszukiwarka Google. Sprawdź opinie, przejrzyj galerię zdjęć. Pamiętaj, że instalacja ta towarzyszyć Ci będzie przez najbliższe 20-30 lat. Wybierając firmę zwróć uwagę na:

  • jej doświadczenie,
  • używane przez nią elementy,
  • gwarancję, którą zapewnia.

Wynajęta przez Ciebie firma powinna sprawdzić twoje dotychczasowe rachunki, zapotrzebowanie na prąd, a także panujące warunki (m.in. nasłonecznienie). Wszystkie te czynniki wpływają na wielkość instalacji.

Skorzystaj z dotacji

W Polsce skorzystać można między innymi z dotacji w ramach programu „Mój Prąd”. Jest to działanie mające na celu rozwój odnawialnych źródeł energii. W ramach akcji Polacy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 5 000 zł na instalację o maksymalnej mocy równej 10 kW.
Inny program działający w Polsce nosi nazwę „Czyste Powietrze”. Polega on na udzieleniu świadczenia w formie pożyczki, którą zwrócić należy w przeciągu 15 lat.

Fotowoltaika dla twojego biura

Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę. Pozwala im to zyskać niezależność względem stale rosnących cen zakładów energetycznych. Kolejnym powodem, dla którego firmy sięgają po ten rodzaj energii, jest kwestia środowiskowa. Wielu klientów zwraca uwagę na podejście przedsiębiorstwa do ekologii (przykład? Świadomi Polacy chętnie korzystają z usług hotelu typu eco).
Ponadto firmy sięgają po słoneczną energię w celu oszczędności finansowych. Pamiętaj, im wyższe zapotrzebowanie na energię, tym szybszy zwrot inwestycji. Jeśli prowadzisz swoją firmę, zastanów się nad fotowoltaiką. Z pewnością w krótkim czasie przyniesie Ci ona ogromne korzyści finansowe.

Niewątpliwie inwestycja w fotowoltaikę jest inwestycją w przyszłość, a jej znaczenie będzie stale rosło.