Fotowoltaika jest inwestycją w przyszłość. Z roku na rok przybywa instalacji, które mają nieopisane znaczenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszych portfeli. Statystyki portalu Subiektywnie o Finansach informują, że w 2019 roku w Polsce przybyło ponad 100 000 instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, jak oszczędzać energię oraz jak wiele możesz zyskać dzięki energii słonecznej.

Opłaty za energię

Statystyki opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny przekazują, że przeciętne gospodarstwo domowe w naszym kraju wydaje około 1 300 zł na prąd. Z roku na rok rosną ceny energii, dlatego warto rozważyć możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Atrakcyjnym rozwiązaniem staje się inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

Jak oszczędzać energię?

Ilość zużytej energii wpływa na wysokość naszych rachunków. Racjonalne zachowania pomogą zaoszczędzić pieniądze, co w skali rocznej może przynieść bardzo duże korzyści. Oto lista porad, które pozwolą ci cieszyć się finansowymi oszczędnościami:

  • Wyłączaj urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz (włączona przez cały dzień drukarka czy komputer mogą generować duże opłaty).
  • Korzystaj ze sprzętów energooszczędnych.
  • Pamiętaj o zamykaniu okien, kiedy korzystasz z klimatyzacji.
  • Gaś światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Kiedy możesz korzystać ze światła naturalnego, nie zasuwaj rolet.

Porady te w skali roku pozwolą Ci cieszyć się oszczędnościami. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć wysokość rachunków na dużą skalę, rozważ inwestycje w instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika jako oszczędność energii

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego w prąd elektryczny. Aby proces ten mógł się odbywać, niezbędny jest montaż specjalnej instalacji. Inwestycja w tę energię przynosi ogromne korzyści finansowe. Fotowoltaika potrafi pokryć nawet około 90% zapotrzebowania przeciętnej rodziny na prąd.

Inwestycja w instalację jest jednorazowa, a jej średnia żywotność wynosi około 25 lat. Przy odpowiednich dotacjach, zwróci się ona po około 7 latach. W związku z tym przez mniej więcej 20 lat możesz cieszyć się niemalże darmową energią! Nadmiar prądu oddać można do sieci publicznej, a następnie w dowolnej chwili odebrać z niej 80%. Rozwiązanie to daje kolejne możliwości oszczędzania.

Niewątpliwie fotowoltaika jest rozwiązaniem, które w skali rocznej przynosi ogromne korzyści, zarówno ekologiczne, jak i finansowe. Metoda ta cieszy się bardzo dużą popularnością wśród świadomych obywateli. Analizując swoje rachunki warto rozważyć inwestycję w energię słoneczną.